Prihlásiť

Ako sa naučiť skôr vstávať


22. 1. 2013

Motivačný úvod o tom, aké výhody má pravidelné skoré vstávanie si odpustím. Čo to prinesie konkrétne tebe spoznáš, až keď sa naučíš skôr vstávať a to samo o sebe ťa bude motivovať. ;)

  • Nepredávkuj sa hneď na začiatku. Nastav si budík o 15 min. skôr ako zvyčajne vstávaš a keď si na to po pár dňoch zvykneš, zníž ho o ďalších 15 min.
  • Základ je v pravidelnosti času vstávania. Keď zazvoní budík, posaď sa a až potom ho vypni. Žiadne reflexívne vypnutie budíka či snooze na par minút. Ani len na chvíľu si nedovoľ vyvaľovať sa, lebo zaspíš naspäť. Najlepšie bude, ak si dáš budík ďalej od postele a donúti ťa vstať, ak ho chceš vypnúť.
  • Nevracaj sa do postele. Ignoruj výhovorky typu "je víkend", alebo "šiel som spať o hodinku neskôr, tak si posuniem vstávanie".
  • Logicky budeš musieť ísť skôr spávať. Buď vieš počúvať svoje telo a vieš koľko spánku naozaj potrebuješ, alebo si choď ľahnúť radšej o niečo skôr a ak sa ti nedá zaspať, namiesto nepokojného prehadzovania skús čítať knihu (na ktorú si predtým pravdepodobne ani nemal čas, lebo si chodil spávať neskoro a bolo treba čím skôr zaspať).
  • Vytvor si nejakú rutinu, ktorá ťa bude tešiť a bude akoby odmenou za skoršie vstávanie. Napr. kniha pri rannej káve/čaji, cvičenie, modlitba, spracovanie fotiek, na ktoré si rok nevieš nájsť čas :)
  • Nepremrhaj čas, ktorý si získal skorým vstávaním na hlúposti ako pozeranie facebooku, čítanie politických článkov atď., lebo to môže fungovať skôr ako demotivácia do ďalšieho dňa snahy o skoré vstávanie.

Aj by som uviedol nejaké zdroje na hlbšie štúdie, ale teória predávkovania sa je notoricky známa, hoci podceňovaná (najviac mi ju pripomínala moja mama, aj keď väčšinou až potom, keď som niečo prehnal). Teória odmeny a trestu je tiež zo psychológie známa, no ak nie, skús google. Ostatné je z pozorovania seba a okolia. :D

Komentáre



* Pri odpovedi vám príde notifikácia na e-mail
*



* Pri odpovedi vám príde notifikácia na e-mail
*