Otvorené inovácie
Firma sa nespolieha len na nápady a inovačné aktivity vo vnútri firmy, ale znalosti čerpá aj z vonkajšieho prostredia, napr. od zákazníkov, dodávateľov alebo iných verejných zdrojov. Firma môže využiť dostupné patenty, licencie a inovačný potenciál iných firiem. Riešením, ako uspokojiť čoraz špecifickejšie požiadavky zákazníkov, je dovoliť používateľom, zákazníkom a širokej verejnosti, aby sa sama podieľala na tvorbe nových produktov. Často nie je ich motiváciou spolupráce ani tak finančná odmena, ako možnosť učiť sa, realizovať sa a odovzdávať svoje skúsenosti iným. Podobný princíp sa používa aj na známom projekte Wikipédia a podla havajského slova wiki (rýchly) vznikol pojem wikinomika (wikinomics). Základné princípy takejto metódy generovania inovácií je otvorená komunikácia podobne ako pri open-source softvére.
V súvislosti s otvorenými a používateľskými inováciami a procesom ich tvorby hovoríme o tzv. crowdsourcingu. Pri crowdsourcingu sa úloha obvykle vykonávaná zamestnancom alebo konktraktorom v rámci outsourcingu zadá bližšie nešpecifikovanej skupine ľudí ako všeobecná výzva. Napríklad sa verejnosť vyzve na spoluprácu pri vývoji novej technológie, uskutočnení dizajnérskej úlohy, zdokonalení algoritmu alebo pri pomoci so zachytením, roztriedením a analýzou veľkého objemu dát. Firma môže popri výzve zverejniť aj motiváciu pre najúspešnejšieho riešiteľa vo forme finančnej odmeny.
Reverzné inovácie
Firma vyrába svoje produkty v rozvojových krajinách a následne ich prenáša do domácej krajiny.
Inovácie pre spodok pyramídy
Firma vyrába produkty, ktoré síce majú podobnú úžitkovú hodnotu ako konkurenčné produkty, ale sú omnoho lacnejšie. Dôvodom je trh v rozvojových krajinách, ktorý je odhadom 13x väčší ako populácia USA, ale treba sa prispôsobiť životným podmienkam (kúpyschopnosti) obyvateľov.
Komentáre