Prihlásiť

Time management


Ako sa naučiť skôr vstávať

22. 1. 2013 Zobraziť článok

Motivačný úvod o tom, aké výhody má pravidelné skoré vstávanie si odpustím. Čo to prinesie konkrétne tebe spoznáš, až keď sa naučíš skôr vstávať a to samo o sebe ťa bude motivovať. ;)

  • Nepredávkuj sa hneď na začiatku. Nastav si budík o 15 min. skôr ako zvyčajne vstávaš a keď si na to po pár dňoch zvykneš, zníž ho o ďalších 15 min.
  • Základ je v pravidelnosti času vstávania. Keď zazvoní budík, posaď sa a až potom ho vypni. Žiadne reflexívne vypnutie budíka či snooze na par minút. Ani len na chvíľu si nedovoľ vyvaľovať sa, lebo zaspíš naspäť. Najlepšie bude, ak si dáš budík ďalej od postele a donúti ťa vstať, ak ho chceš vypnúť.
  • Nevracaj sa do postele. Ignoruj výhovorky typu "je víkend", alebo "šiel som spať o hodinku neskôr, tak si posuniem vstávanie".
  • Logicky budeš musieť ísť skôr spávať. Buď vieš počúvať svoje telo a vieš koľko spánku naozaj potrebuješ, alebo si choď ľahnúť radšej o niečo skôr a ak sa ti nedá zaspať, namiesto nepokojného prehadzovania skús čítať knihu (na ktorú si predtým pravdepodobne ani nemal čas, lebo si chodil spávať neskoro a bolo treba čím skôr zaspať).
  • Vytvor si nejakú rutinu, ktorá ťa bude tešiť a bude akoby odmenou za skoršie vstávanie. Napr. kniha pri rannej káve/čaji, cvičenie, modlitba, spracovanie fotiek, na ktoré si rok nevieš nájsť čas :)
  • Nepremrhaj čas, ktorý si získal skorým vstávaním na hlúposti ako pozeranie facebooku, čítanie politických článkov atď., lebo to môže fungovať skôr ako demotivácia do ďalšieho dňa snahy o skoré vstávanie.

Aj by som uviedol nejaké zdroje na hlbšie štúdie, ale teória predávkovania sa je notoricky známa, hoci podceňovaná (najviac mi ju pripomínala moja mama, aj keď väčšinou až potom, keď som niečo prehnal). Teória odmeny a trestu je tiež zo psychológie známa, no ak nie, skús google. Ostatné je z pozorovania seba a okolia. :D


Zobraziť článok

Nedeštruktívne zablokovanie Facebooku

5. 1. 2013 Zobraziť článok

Od roku 2012 nepoužívam žiadny chat. Takže optimalizácia virtuálnej sociálnej interakcie z leta 2011 mi vydržala. :)

Čo ma ale naďalej nepustilo boli rôzne zdieľania zaujímavých článkov na Facebooku od iných ľudí. Ako oddych som si chcel prečítať pár článkov, lenže často ma téma tak zaujala, že som pri nej dokázal stráviť aj hodiny pri ďalšom hlbšom skúmaní a hľadaní ďalších informácií o téme. Problém tiež bol, že to vôbec nebola správna forma oddychu, ak pracujem za počítačom.

Keďže som chcel zabrániť prísunu rozptyľujúcich podnetov, od nového roku (5.1.) som spravil radikálnejšie opatrenie na FB.

Pridal som do súboru C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts riadok:

127.0.0.1  www.facebook.com

A na localhoste ma to pošle do prdele. :) Týmto spôsobom sa bloknú aj všetky komentáre a Like tlačidlá na rôznych stránkach, čo je žiaduce.

Windows sa po pár dňoch ozval, že mám zavírený komp, lebo je asi citlivý na takúto zmenu v etc\hosts.

Prečo sa jedná o nedeštruktívne zablokovanie Facebooku? Lebo keby som to spravil cez zablokovanie konta, stratil by som admin práva na rôznych skupinách, ale čo je horšie, že ak je človek jediným administrátorom nejakej stránky na FB, tak by stránka vykapala.

Pridáš sa aj ty k radikálnej zmene využívania času zablokovaním Facebooku? :)


Zobraziť článok

Virtualna socialna interakcia

26. 8. 2011 Zobraziť článok

Snazim sa rozpamatat sa nad genezou svojej virtualnej socialnej interakcie. Ako sa z intenzivneho ICQ chatera stal clovek, co uz rok aj pol pouziva len xmpp/jabber a aj ten zapina len kvoli par ludom, pricom posledne tri tyzdne uz ani nezapina, lebo na Misiu India su smsky vhodnejsie. :)

Stale viac citim, ako stracam zaujem o "Following & Followers" princip a to aj napriek tomu, ze som potrebny cas postupne optimalizoval. Napr. Facebook sledujem tento rok uz len cez zalozku na zoznam VIP ludi s nazvom "Following" - cize ako cez Twitter a cez kruhy na Google+.

RSS feeds sledujem stale menej a postupom casu som niektore kanaly jednoducho zmazal, lebo som vyhodnotil, ze treba filtrovat informacie uz na zaciatku.

Problem ale je, ze aj to malo co ostalo, ma vie dost rozptylit a tak som dnes spravil dalsie opatrenia. Na YouTube som prezrel vsetky Subscriptions a odskrtol som Email me for new uploads. Zabrani sa tym najme privalu novych skladieb a casovo narocnej tuzbe objavovat novych interpretov. Nieco podobne som spravil aj s FB. Uz ani len reakcie na mna mi nedojdu na email, takze este dlhsie mi bude trvat zareagovat. Nevadi, ak je nieco dolezite, ludia zavolaju, alebo poslu email. :)
Dalej som odstranil samotne zalozky na socialne siete, aby ma to nelakalo ani len pohodlne kliknut.

Snad to pomoze odstranit zbytky zlozvykov a tento letny rezim mi vydrzi cim dlhsie. :)

Ako si na tom ty? Dokazu ta v nevhodny cas rozptylit socialne siete a zdielanie informacii, alebo mas pevnejsiu volu a kliknes, az ked mas uz dolezitejsie veci hotove? :)

UPDATE

Nedeštruktívne zablokovanie Facebooku


Zobraziť článok

Techniky Time Managementu

30. 11. 2010 Zobraziť článok

Predtým ako vôbec začneš čítať techniky time managementu, ktoré som na seba postupne aplikoval a vylaďoval, uvedom si jednu vec. Nestačí si to prečítať, nestačí tomu rozumieť a vedieť to kde tu aplikovať. Musíš si hneď na začiatku uvedomiť, že nesmieš povoliť pri prvej príležitosti a presúvať si stále úlohy na iné dni podľa toho, ako sa ti (ne)chce makať. :)

To Do list? (Zoznam úloh)

Zabudni na To Do list ako nástroj pre time manažment! :) Úplne vážne, najväčšiu chybu som spravil, keď som fungoval na zoznamoch úloh. Úlohy sa zbierali rýchlejšie, ako som ich stíhal vybavovať a bolo to celé frustrujúce. Celý problém zoznamov úloh je, že nemajú konkrétne plánovanie a bez neho celý časový manažment zlyháva. To Do list používam už iba na nákupy alebo ako poznámkový blok na nezaradené úlohy s veľmi nízkou prioritou.

Podstata úspešného časového manažmentu

Ako som už naznačil, základ je konkrétne a pravidelné plánovanie úloh a ich realizácia a na to ti bude stačiť napr. google calendar, alebo ak si zo starej školy, nejaká papierová verzia kalendára, kde máš aspoň čo deň to strana. Vždy keď si povieš, že by si mal niečo vybaviť v budúcnosti, nenapíš si to do To Do listu, ani si to nenechaj v hlave, že však si to zapamätáš, ale použi pár sekúnd naviac a nájdi si v kalendári konkrétny deň a hodinu, kedy to vybavíš. Potom ostáva už len pravidelne kontrolovať kalendár.

Rozdeľuj alebo deleguj úlohy

V prípade potreby si rozdeľ úlohu na menšie časti a odhadni každému čas potrebný na vybavenie. Dávaj pozor na to, aby ti nepresiahli časový blok, ktorý sa dokážeš súvisle sústrediť, alebo čas, ktorý máš k dispozícii. Ak potrebný čas presiahne napr. hodinu, rozdeľ úlohu ešte na menšie časti. Takéto čiastkové úlohy si zapíš do kalendára - dni s konkrétnymi časmi od-do.
Hlavne pri programovaní postupujem štýlom, že si delím problém na menšie časti. Po hodine si jednoducho treba dať pauzu aj kvôli zdraviu a na druhej strane hodina práce ťa neodradí od "začatia", narozdiel od vedomia viachodinovej úlohy. Môžeš to využiť aj pri plánovaní školského projektu, alebo nejakej spoločenskej akcie, ktorú rozdelíš na viac krokov a zapíšeš si, ktorý krok vybaví kto a kedy.
V google calendar odporúčam týždenný pohľad a myškou si rovno vyznačíš aj čas.

Zamysli sa aj nad tým, či danú úlohu, alebo jej časť nezvládne spracovať aj niekto iný. Najmä ak ide o projekt, v ktorom ste zapojení viacerí. Zhodnoť, či budeš mať čas v priebehu dní spracovať ju, alebo máš v pláne úlohy s vyššou prioritou a daj o tom vedieť ostatným členom tímu. Je dôležité, aby si ty mal jasno a aj ostatní vedeli, či s tebou počítať v určenom čase s vyriešením danej úlohy, alebo je potrebné úlohu či jej časť delegovať.

Buď realista

Pozor na to, aby si si neplánoval úlohu za úlohou a stretnutie za stretnutím. Počítaj s rezervou na presun a s neočakávanými udalosťami. Počítaj s tým, že nie si robot a musíš niekedy jesť, nič neriešiť a relaxovať. Radšej mať pocit, že si niečo vybavil a ostal ti nejaký čas navyše, ako mať pocit, že ti narastá meškanie a nič nestíhaš!

Manažment e-mailov

Používam techniku zero-inboxu tzn. v inboxe ostávajú len nevybavené e-maily.

E-mail nevyžadujúci si odpoveď bud rovno zmažem, alebo archivujem.
Na triedenie archivácie používam nostalgy plugin v Thunderbirde, ale ak používaš gmail, zodpovedá to akcii Presunúť do a vyberieš štítok.
Ak si e-mail vyžaduje odpoveď a vybavenie trvá povedzme viac ako päť-desať minút a mám momentálne naplánovanú inú úlohu, tak si ho nechám na neskôr, ale ak to do päť minút viem vybaviť, vybavím/odpoviem a vlákno archivujem.
  • Snaž si pozrieť nové správy nie "len tak", že si všetko budeš hviezdičkovať a nevybavíš ani e-maily, ktoré si vyžadujú minútku. Ak už si sadneš k e-mailom, tak s vedomím, že máš čas vybaviť drobnosti.
  • Archivácia v nostalgy je Shift+S – automaticky podla filtrov, štatisticky alebo len S a napísať časť názvu adresára, enter
    Samozrejme ak si nepotrebuješ poštu triediť, stačí dať Archive.
  • Odporúčam naučiť sa používať Delete a nearchivovať si každú hlúposť, lebo ak budeš niečo dôležité v budúcnosti hľadať, môže ti to trvať kvôli tomu dlhšie.
Mám vytvorené štítky na každý deň a teda ak viem, že napr. štvrtok mám vybaviť daný e-mail, alebo obsahuje informácie, ktoré budem vo štvrtok potrebovať, presuniem ho do zložky Štvrtok.
Ak ide o niečo časovo určené (akcia, stretnutie), tak si pred presunom danú akciu zapíšem aj do kalendára.
Mám vytvorené aj zložky Pracujem a Niekedy
Sem presúvam e-maily, ktoré ešte neprešli plánovacím procesom, alebo na nich priebežne pracujem. Záložka Niekedy má veľmi nízku prioritu vybavovania a ide skôr o nápady alebo informácie pre záľuby.

Zobraziť článok

Nie

28. 11. 2010 Zobraziť článok

Ahoj,
ak si sa dostal k tejto stránke, poslal som Ti odkaz na vysvetlenie môjho odmietnutia.
Tento text píšem v čase, keď mi došiel nepekný e-mail, vďaka ktorému som si uvedomil, že som v minulosti nepovedal Nie v čase keď som mal a vytvoril som tým negatívno.

Človek ma obmedzený čas aj schopnosti a preto treba vedieť povedať nie, ináč bude konať nezodpovedne, lebo si zoberie úlohu, ktorú nevyrieši včas, alebo sa o projekt nebude môcť dlhodobejšie starať. Ak by som Ti teraz povedal áno, konal by som nezodpovedne, ale povedal som nie s vedomím, že Tvoju žiadosť dokáže vybaviť niekto iný.

Či už ide o opravu počítača, odvírenie, inštaláciu Windowsov, vytvorenie alebo administráciu stránok nekomerčného projektu, existuje množstvo informatikov, ktorí to zvládnu. Sú aj firmy, ktoré sa tým živia a vybavia Ti to na počkanie, takže možností je naozaj veľa.
Pýtal si sa možno na problém, ktorý by som tiež musel "googliť". Mám skutočne slabú pamäť, takže som zhodnotil, že problém dokážeš vyriešiť momentálne aj Ty skôr ako ja. Verím Ti! ;)

Možno neskôr by som mal čas zodpovedne začať riešiť úlohu o ktorú ma prosíš, alebo sa starať o daný projekt, takže ak sa daný problém nepodarilo ani po dlhšej dobe vyriešiť, môžeš sa ma skúsiť opýtať o týždeň/mesiac/rok znovu. Možno budem zrovna v časoch, keď sa danému problému budem môcť venovať s vyššou prioritou a teda zodpovednejšie ako teraz.


Zobraziť článok