Prihlásiť

Instant messaging


Nedeštruktívne zablokovanie Facebooku

5. 1. 2013 Zobraziť článok

Od roku 2012 nepoužívam žiadny chat. Takže optimalizácia virtuálnej sociálnej interakcie z leta 2011 mi vydržala. :)

Čo ma ale naďalej nepustilo boli rôzne zdieľania zaujímavých článkov na Facebooku od iných ľudí. Ako oddych som si chcel prečítať pár článkov, lenže často ma téma tak zaujala, že som pri nej dokázal stráviť aj hodiny pri ďalšom hlbšom skúmaní a hľadaní ďalších informácií o téme. Problém tiež bol, že to vôbec nebola správna forma oddychu, ak pracujem za počítačom.

Keďže som chcel zabrániť prísunu rozptyľujúcich podnetov, od nového roku (5.1.) som spravil radikálnejšie opatrenie na FB.

Pridal som do súboru C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts riadok:

127.0.0.1  www.facebook.com

A na localhoste ma to pošle do prdele. :) Týmto spôsobom sa bloknú aj všetky komentáre a Like tlačidlá na rôznych stránkach, čo je žiaduce.

Windows sa po pár dňoch ozval, že mám zavírený komp, lebo je asi citlivý na takúto zmenu v etc\hosts.

Prečo sa jedná o nedeštruktívne zablokovanie Facebooku? Lebo keby som to spravil cez zablokovanie konta, stratil by som admin práva na rôznych skupinách, ale čo je horšie, že ak je človek jediným administrátorom nejakej stránky na FB, tak by stránka vykapala.

Pridáš sa aj ty k radikálnej zmene využívania času zablokovaním Facebooku? :)


Zobraziť článok

Virtualna socialna interakcia

26. 8. 2011 Zobraziť článok

Snazim sa rozpamatat sa nad genezou svojej virtualnej socialnej interakcie. Ako sa z intenzivneho ICQ chatera stal clovek, co uz rok aj pol pouziva len xmpp/jabber a aj ten zapina len kvoli par ludom, pricom posledne tri tyzdne uz ani nezapina, lebo na Misiu India su smsky vhodnejsie. :)

Stale viac citim, ako stracam zaujem o "Following & Followers" princip a to aj napriek tomu, ze som potrebny cas postupne optimalizoval. Napr. Facebook sledujem tento rok uz len cez zalozku na zoznam VIP ludi s nazvom "Following" - cize ako cez Twitter a cez kruhy na Google+.

RSS feeds sledujem stale menej a postupom casu som niektore kanaly jednoducho zmazal, lebo som vyhodnotil, ze treba filtrovat informacie uz na zaciatku.

Problem ale je, ze aj to malo co ostalo, ma vie dost rozptylit a tak som dnes spravil dalsie opatrenia. Na YouTube som prezrel vsetky Subscriptions a odskrtol som Email me for new uploads. Zabrani sa tym najme privalu novych skladieb a casovo narocnej tuzbe objavovat novych interpretov. Nieco podobne som spravil aj s FB. Uz ani len reakcie na mna mi nedojdu na email, takze este dlhsie mi bude trvat zareagovat. Nevadi, ak je nieco dolezite, ludia zavolaju, alebo poslu email. :)
Dalej som odstranil samotne zalozky na socialne siete, aby ma to nelakalo ani len pohodlne kliknut.

Snad to pomoze odstranit zbytky zlozvykov a tento letny rezim mi vydrzi cim dlhsie. :)

Ako si na tom ty? Dokazu ta v nevhodny cas rozptylit socialne siete a zdielanie informacii, alebo mas pevnejsiu volu a kliknes, az ked mas uz dolezitejsie veci hotove? :)

UPDATE

Nedeštruktívne zablokovanie Facebooku


Zobraziť článok

Nevýhody ICQ a prechod na XMPP/Jabber

9. 3. 2010 Zobraziť článok

Keďže väčšina známych si zvykla (alebo si zvykne, že Laci :P) na používanie XMPP (Jabber) protokolu, dnes som sa rozhodol natrvalo vypnúť ICQ plugin v Mirande. Podľa svojho zoznamu kontaktov vnímam, že k plynulému umožneniu tohto kroku mal najväčšie zásluhy Google, keďže tento otvorený protokol nasadil onoho času do Gmailu a ľudia si v ňom postupne zvykli používať Gmail Chat, aj keď mali zapnuté ICQ. ;)

Nevýhody ICQ voči XMPP v krátkosti

 ICQJabberPoznámka
Službu môže poskytovaťAOLKtokoľvekPri ICQ musíte mať účet u AOL a súhlasiť s ich podmienkami. Nemáte možnosť výberu lepších podmienok. Nemôžete si spojazdniť vlastný server napr. pre firmu.
Otvorenosť a decentralizácianieánoICQ protokol je proprietárny a služba používa centralizovanú sieť, takže keď padne AOL, padne celá sieť. :) Nemáte možnosť zmeniť poskytovateľa služby.
Identifikátor používateľačíslomeno@hostToto záleží od preferencií používateľa. Možno niekomu vyhovuje naučiť sa radšej 9-miestne číslo a namiesto domény svojich stránok používa IP adresu. :)
ŠifrovanienieánoSprávy sa posielajú po internete nešifrované ako obyčajný text a tak ich môže v podstate čítať každý, kto sa nachádza na komunikačnej ceste. Do verzie ICQ6 bolo aj samotné heslo na prihlásenie nešifrované.
Komunikácia do iných sietínieánoLicencia ICQ neumožnuje používateľom komunikovať s ľuďmi z iných komunikačných sietí. To je ako by ste si nemohli posielať e-maily z Gmailu na Centrum, alebo nemohli volať z Orange do T-mobile.
Slobodná volba klientanieánoPri ICQ nemôžete používať alternatívnych klientov, len oficiálneho klienta, aby ste nemohli blokovať reklamu, inak porušujete podmienky a jednáte nelegálne.
Možnosť použiť na firemné účelynieánoICQ nemôžete používať k firemnej komunikácii, čo by bolo kvôli nešifrovaniu (viď vyššie) vcelku hlúpe, aj keby takáto nekomerčná podmienka neexistovala. :)

Na mňa si zabudol? Veď na Gmaily ťa nikdy nevidím!

Prepáč, môže byť, že som si ťa zabudol pridať. Ako jabber server som si v minulosti vybral jabbim.sk, lebo ním gmail.com vtedy ešte nebol, takže mi napíš e-mail na adresu gmailu a pridám si ťa. ;)

Ako na Jabber, ak nepoužívam Gtalk?

Ak ste na Windowsoch, tak napríklad cez Mirandu. Prečítajte si Tutoriál na Mirandu.

For Fun

Pravda je taká, že ma k zrušeniu ICQ vyhecovala táto ikonka: Offline forever :)

Referencie


Zobraziť článok