V každom meste či obci tak môže byť triedenie daného odpadu nastavené inak.
"V rámci hlavného mesta SR – Bratislavy, sa hliníkové plechovky od nápojov umiestňujú do žltých zberných nádob, ktoré sú určené na plasty. Klasické železné plechovky alebo železné konzervy sa umiestňujú do čiernych zberných nádob, ktoré sú určené pre zmesový komunálny odpad po jeho vytriedení"
V prípade Bratislavy je nutné dodať, že vhodením ostatných kovových (nie hliníkových) predmetov do čiernych nádob nezamedzíte ich následnej recyklácii, pretože v hlavnom meste funguje namiesto skládkovania odpadu jeho spaľovanie, rovnako, ako aj v Košiciach. Po procese spaľovania sa kovové časti z popoľa vytrieďujú pomocou silných magnetov.
"V Košiciach môžu obyvatelia triediť drobný kov do 1100 l nádob spolu s plastom (žltý kontajner). Ďalej je zavedený zber do farebných vriec"
Ak ste sa sem dostali, pravdepodobne už viete, že v žiadnom prípade nevylievame olej do výlevky umývadla, ani do záchoda, ani do žiadneho vodného zdroja. Olej škodí odpadovému potrubiu a poškodzuje správny chod čistiarne odpadových vôd. Recykláciou použitého oleja sa zamedzí znečisteniu povrchových a podzemných vôd. [1]
Rastlinný olej je možné odovzdať v PET fľašiach na vybraných čerpacích staniciach spoločnosti Slovnaft vďaka projektu Aj kvapka oleja sa ráta v spolupráci s Rest Oil s.r.o.
Na odovzdanie sú vhodné všetky typy rastlinných olejov (slnečnicový, repkový, ľanový, a pod.), ktoré zostanú v domácnostiach po vysmážaní na panvici alebo vo fritéze, prípadne oleje slúžiace ako nálev potravín (sušené paradajky, ryby v konzerve, syry a pod.). Živočíšne tuky nie sú na recykláciu vhodné.
(Aktualizované 6.3.2017)
Bezplatné odovzdávanie domového odpadu s obsahom škodlivín je možné na stredisku spoločnosti Marius Pedersen, a. s., Stará Vajnorská 6, v pracovných dňoch od 7.30 do 16.30 h, tel. č. 0902 947 870, príp. 0902 999 585, dispečing 0902 947 923
Domový odpad s obsahom škodlivín je možné odovzdať počas mobilného zberu na jar a na jeseň prostredníctvom spoločnosti ARGUSS, s.r.o., č. tel. 02/5556 5632. [2]
Harmonogram zberu domového odpadu s obsahom škodlivín v mestských častiach Bratislavy nájdete v aktualitách mestskej samosprávy. V čase písania článku prebieha Jarný zber 2013 (pdf)
1. V úplne malých množstvách môžete použitý jedlý olej kompostovať aj na domácom kompostovisku. Olej je nevyhnutné dôkladne zmiešať so savým materiálom (slama, piliny...). Je dobré, ak je takýto kompost zakrytý proti dažďu, aby sa úplne predišlo vyplaveniu oleja do pôdy.
2. Zaobstarajte si nádobu, najlepšie takú, ktorá sa dá bezpečne uzavrieť. Môže to byť napr. PET fľaša alebo vedierko, v ktorých dovážajú do obchodných centier šaláty a vyhadzujú ich. Do nádoby nasypte akýkoľvek savý materiál (piesok, piliny, hobliny, natrhané kúsky novín...) a môžte sem začať vylievať použitý olej. Po vyliatí oleja napr. z panvice - ju ešte vytrite papierovou utierkou a až následne umyte vodou. Znečistenú utierku vložte do nádoby na olej alebo do mikroténového vrecka. Vrecko pred vyhodením pevne uzavrite. Ak sa nádoba naplní, uzavrite ju a vyhoďte ju do nádoby na komunálny odpad (preto vedierko nikdy nekupujte ale používajte odpadový materiál). Je pravda, že olej skončí na skládke alebo v spaľovni odpadov (teda nebude recyklovaný), ale je to lepšie riešenie ako by sa mal dostať nejakým spôsobom do akejkoľvek vody.
3. Napíšte na váš obecný úrad alebo oslovte vašich poslancov obecného zastupiteľstva a vyzvite ich, aby zabezpečili zber alebo aspoň zriadili miesto na zber použitého oleja vo vašej obci. [3]
1.00 - 3.00
Aktivuje sa pečeň. V tej dobe nastáva útlm (najnižšie okysličenie mozgu), preto je treba zvýšiť pozornosť, napríklad pri cestovaní. V túto dobu sa budia žlčníkári, pretože pečeň a žlčník sú párové orgány. Nedoporučuje sa piť alkohol, fajčiť, jesť tuky a piť kávu.
3.00 – 5.00
V činnosti sú pľúca, preto sa v túto dobu budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalom dýchacích ciest. V tejto dobe človek pociťuje najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť dostáva obrovské rozmery, budíme sa a akákoľvek denná povinnosť, ktorú zvládame, má podobu neprekonateľnej prekážky.
5.00 – 7.00
V najväčšej činnosti je hrubé črevo. Doporučujeme navyknúť si v túto dobu na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu a zhonu. Prebúdzať sa je treba postupne, lebo chorí ľudia sa práve v túto dobu cítia veľmi zle. Je vhodné piť veľa čaju.
7.00 – 9.00
Do činnosti sa dostáva žalúdok. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ.
9.00 – 11.00
V činnosti je slinivka brušná a slezina, nedoporučuje sa požívať alkohol!!! Vhodné je ovocie, med (je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať by sme sa mali veľkej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony. Okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol.
11.00 – 13.00
Doba aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy!!! Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok.
13.00 – 15.00
V najväčšej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov (vhodná doba k návšteve zubára). Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.
15.00 – 17.00
Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijímať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný stupeň.
17.00 – 19.00
V činnosti sú obličky. Veľmi potrebné je vyhýbať sa všetkému čo im škodí – tukom, cukru, soli, limonádam, chemikáliam, káve, alkoholu, chladu, stresu.
19.00 – 21.00
Do činnosti sa dostáva obal srdca, krv. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, ale takisto najúčinnejší pre pôsobenie antibiotík, alebo pre aplikáciu krému na bolestivé miesta.
21.00 – 23.00
Telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktivitu. Nefajčíme a vynechávame jedlo.
23.00 – 1.00
Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problémy, sa obvykle v túto dobu budia alebo nemôžu zaspať.