Prihlásiť

Psychológia


Ako sa naučiť skôr vstávať

22. 1. 2013 Zobraziť článok

Motivačný úvod o tom, aké výhody má pravidelné skoré vstávanie si odpustím. Čo to prinesie konkrétne tebe spoznáš, až keď sa naučíš skôr vstávať a to samo o sebe ťa bude motivovať. ;)

  • Nepredávkuj sa hneď na začiatku. Nastav si budík o 15 min. skôr ako zvyčajne vstávaš a keď si na to po pár dňoch zvykneš, zníž ho o ďalších 15 min.
  • Základ je v pravidelnosti času vstávania. Keď zazvoní budík, posaď sa a až potom ho vypni. Žiadne reflexívne vypnutie budíka či snooze na par minút. Ani len na chvíľu si nedovoľ vyvaľovať sa, lebo zaspíš naspäť. Najlepšie bude, ak si dáš budík ďalej od postele a donúti ťa vstať, ak ho chceš vypnúť.
  • Nevracaj sa do postele. Ignoruj výhovorky typu "je víkend", alebo "šiel som spať o hodinku neskôr, tak si posuniem vstávanie".
  • Logicky budeš musieť ísť skôr spávať. Buď vieš počúvať svoje telo a vieš koľko spánku naozaj potrebuješ, alebo si choď ľahnúť radšej o niečo skôr a ak sa ti nedá zaspať, namiesto nepokojného prehadzovania skús čítať knihu (na ktorú si predtým pravdepodobne ani nemal čas, lebo si chodil spávať neskoro a bolo treba čím skôr zaspať).
  • Vytvor si nejakú rutinu, ktorá ťa bude tešiť a bude akoby odmenou za skoršie vstávanie. Napr. kniha pri rannej káve/čaji, cvičenie, modlitba, spracovanie fotiek, na ktoré si rok nevieš nájsť čas :)
  • Nepremrhaj čas, ktorý si získal skorým vstávaním na hlúposti ako pozeranie facebooku, čítanie politických článkov atď., lebo to môže fungovať skôr ako demotivácia do ďalšieho dňa snahy o skoré vstávanie.

Aj by som uviedol nejaké zdroje na hlbšie štúdie, ale teória predávkovania sa je notoricky známa, hoci podceňovaná (najviac mi ju pripomínala moja mama, aj keď väčšinou až potom, keď som niečo prehnal). Teória odmeny a trestu je tiež zo psychológie známa, no ak nie, skús google. Ostatné je z pozorovania seba a okolia. :D


Zobraziť článok

Zákaz transfúzie krvi u Jehovistov

16. 1. 2013 Zobraziť článok

Protichodná zmena výkladu Biblie a rôznych zákazov a príkazov počas existencie organizácie:

  • Zlatý vek zo 4. 2. 1931 – zakazujú očkovania, ktoré považujú za požívanie krvi a prirovnávajú ho k smilstvu
  • Strážna veža z 15. 12. 1952 – povoľujú očkovania (po skončení pôsobenia redaktora C. J. Woodwortha, ktorý zákaz priniesol)
  • Prebuďte sa! z 22. 8. 1965 – vyzdvihujú prednosti očkovania
  • Strážna veža z 15. 11. 1967 – odsudzujú transplantácie ako kanibalizmus
  • Strážna veža z 15. 3. 1980 – povoľujú transplantácie
  • Strážna veža z 15. 5. 1984 – vyzdvihujú prednosti transplantácie
  • Strážna veža z 1945 – zakazujú krvné transfúzie ako "pohanské a Boha znesväcujúce"
  • Prebuďte sa! z 22. 7. 1982 – povoľujú niektoré zložky krvi v liekoch na hemofíliu, Faktor VIII, imunoglobíny a albumín

Na všetko spomenuté len toľko, že: „Lebo ak je spravodlivosť skrze zákon, potom Kristus nadarmo zomrel." (Gal 2, 21)

Odborníci ako aj bývali členovia kritizujú organizáciu za jej zásahy do sociálnych väzieb ich členov a rôzne formy psychickej manipulácie. Napríklad prijatím transfúzie je sankcia vo forme vylúčenia z organizácie a zákazu stýkania sa ostatným členom. [2][3]

Zdroje

  1. Petr Velechovský, Ako odpovedať svedkom Jehovovým
  2. David A. Reed, Sword & Trowel 3/1998
  3. Steven Hassan, Jak čelit psychické manipulaci zhoubných kultů, 1994

Zobraziť článok

Nedeštruktívne zablokovanie Facebooku

5. 1. 2013 Zobraziť článok

Od roku 2012 nepoužívam žiadny chat. Takže optimalizácia virtuálnej sociálnej interakcie z leta 2011 mi vydržala. :)

Čo ma ale naďalej nepustilo boli rôzne zdieľania zaujímavých článkov na Facebooku od iných ľudí. Ako oddych som si chcel prečítať pár článkov, lenže často ma téma tak zaujala, že som pri nej dokázal stráviť aj hodiny pri ďalšom hlbšom skúmaní a hľadaní ďalších informácií o téme. Problém tiež bol, že to vôbec nebola správna forma oddychu, ak pracujem za počítačom.

Keďže som chcel zabrániť prísunu rozptyľujúcich podnetov, od nového roku (5.1.) som spravil radikálnejšie opatrenie na FB.

Pridal som do súboru C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts riadok:

127.0.0.1  www.facebook.com

A na localhoste ma to pošle do prdele. :) Týmto spôsobom sa bloknú aj všetky komentáre a Like tlačidlá na rôznych stránkach, čo je žiaduce.

Windows sa po pár dňoch ozval, že mám zavírený komp, lebo je asi citlivý na takúto zmenu v etc\hosts.

Prečo sa jedná o nedeštruktívne zablokovanie Facebooku? Lebo keby som to spravil cez zablokovanie konta, stratil by som admin práva na rôznych skupinách, ale čo je horšie, že ak je človek jediným administrátorom nejakej stránky na FB, tak by stránka vykapala.

Pridáš sa aj ty k radikálnej zmene využívania času zablokovaním Facebooku? :)


Zobraziť článok

Hriešnici a spravodliví

7. 6. 2012 Zobraziť článok

Hriešnici nie sme preto, lebo hrešíme. Sme nimi, lebo Adam zhrešil. A keďže sme hriešnici, hrešíme.

Rovnakým spôsobom nie sme spravodliví, lebo konáme spravodlivé skutky. Sme spravodliví, lebo Ježiš je spravodlivý. A pretože sme spravodliví, teraz konáme spravodlivé skutky.

Toto je evanjelium, toto je milosť. Nikdy nie naopak.


Zobraziť článok

Brat Šavol – Rozhovor v Plus jeden deň

18. 4. 2012 Zobraziť článok

Celý rozhovor: Kňaz píše o prezidentoch / Plus jeden deň 09/2011.

Myšlienky brata Šavola z rozhovoru

Samotné chodenie do kostola ešte nikdy nikoho nepriviedlo k spáse a ani nikdy nikoho neprivedie. Kostol nie je náš cieľ. Ale prostriedok. Cieľom je Boh. A každému z nás sľúbil nebo. Nebo sa nedá zaslúžiť. Môžeme ho len prijať alebo odmietnuť. Prípravou naň je život. Akési plus k večnosti. Tých 60, 70, 80 rokov navyše, to je bonus, keď môžeme žiť nebo už tu na zemi.

Našťastie ateisti v skutočnosti neodmietajú Boha. Nemajú šancu ho poznať. Najčastejšie odmietajú iba jeho karikatúru, ktorú im poskytujeme my veriaci.

Myslím, že mnohí ľudia nemajú problém s cirkvou, ale skôr s hierarchiou a kňazmi, ktorí ju reprezentujú. Ale hierarchia a kňazi, to nie je cirkev. Cirkev je spoločenstvo hriešnikov, ktorí spolu kráčajú k svojmu cieľu, ktorým je Boh. ... Pochopil som, že každý človek je dejinná bytosť. Ako dejinné bytosti sa vyvíjame, rastieme, ale aj robíme chyby. Potrebujeme odpustenie. Ak ho doprajem sebe, nemal by som mať problém dopriať ho aj druhému a v konečnom dôsledku aj cirkvi, ktorá je tiež dejinná a potrebuje preto naše odpustenie, lásku a pochopenie.


Zobraziť článok

Tati, já tě pozoruju...

3. 4. 2012 Zobraziť článok

Je důležité, jak se chováme před svými dětmi? Jak velký vliv máme na utváření jejich žebříčku životních hodnot a na výběr cílů, kterých budou chtít dosáhnout? Dokážeme jim být dobrým vzorem? Umíme jim projevovat lásku? Co se od nás naše děti mohou naučit?


Zobraziť článok